Windows 10 Konum Ayarları

Windows 10 Konum Ayarları

Öncelikle ifade etmek gerekiyor ise evet Microsoft bu verileri sizin adınıza topluyor hem de bunu varsayılan ayar olarak. Fotodan da görüldüğü üzere Ayarlar, gizlilik ve konum kısmına girdiğiniz de windows 10 pro için bu şekilde menüler sizi karşılıyor.

 

Öncelikli olarak windows telefon veya tablet kullanmıyorsanız size bu konum bilgisini foto da da görüldüğü gibi kapatmanızı öneririm, zira bu bilginin açık olmasının size ne kazandırdığı konusu bir muamma. Ama Microsoft insanlara ne kazandıracağını şu şekilde açıklamış:

 

"Birçok Windows ve üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri, varmak istediğiniz yere gitmenize yardımcı olan haritalar ya da yakın restoranların yer aldığı listeler gibi hizmetler sunabilmek için cihazınızın konum bilgilerini ister ve kullanır. Windows konum ayarları, hangi Windows uygulamalarının cihaz konumunuzu ve konum geçmişi bilgilerinizi kullanabileceğini kontrol etmenizi sağlar."

 

Ayrıca eğer açık bırakacaksanız da alt tarafta ki ara sıra "bu cihazda geçmişi temizle" butonuna tıklamanızı öneririm. Gerçi bunu yapıp, kapalı tutsanız bile bu bile sizin konumunuzun ele geçmesini engellemiyor. Microsoft bu konuda şunu diyor:

 

"Konum, kullanıcı hesabınızda kapalı olsa bile cihazınızın konumunu bulabilecek uygulamalar, hizmetler ve teknolojiler vardır. Cihazımı Bul ve Akıllı Wi-Fi gibi Microsoft hizmetleri cihazınızda açıksa, cihazınızın konumuna erişebilmeye devam ederler. Hücre bilgisi cihazınızda açıksa ya da cihazınızda bir SIM kart varsa, mobil operatörünüz cihazınızın konumuna erişebilir."

 

Ayrıca konum geçmişi ise şu şekilde çalışıyor:

 

"Konum bilgilerini kullanan bazı Windows uygulamaları ve hizmetleri, konum geçmişi bilgilerini de kullanır. Konum açıkken, uygulamalar ve hizmetlerdeki tüm konum aramaları cihazda sınırlı bir süre (Windows 10 için 24 saat) depolanır ve daha sonra silinir. Choose apps that can use your location listesinde, bu bilgilere erişimi olan uygulamaların altında Konum geçmişini kullanır yazar.

 

Cihazınızda konum geçmişini temizlemek için Temizle'yi seçin. Cihazınızı yeniden başlattığınızda konum geçmişi de silinir. Konum geçmişini temizlemenin yalnızca cihazdaki geçmişi temizlediğini unutmayın. Konum geçmişi silinmeden önce bu bilgilere ulaşmış olan uygulamalar, bu bilgileri başka bir yerde depolamış olabilir. Uygulamalarınızın gizlilik ilkelerine bakın."

 

Bu kısımla ilgili Microsoft açıklamasına http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows-10/location-service-privacy adresinden ulaşabilirsiniz."Windows 10 Konum Ayarları" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com