Windows 8 işletim sisteminin özellikleri nelerdir?

 

Windows 8 işletim sistemi tablet PC çağında yaşadığımız günümüzde bu açığı kapatmaya yönelik oluşturulmuş bir sistemdir. Microsoft'un Apple'ın ve Google'ın ardından üçüncü olarak tablet piyasasına girmesi mutlaka bir dezavantaj yaratacaktır, ancak test sürümünde incelediğimiz kadarıyla oldukça tutulacağı da aşikardır.

Windows 8 işletim sistemi, Windows 7 ile gelen Metro UI, yani Metro Arayüz yapısını kullanarak kullanıcılarla etkileşimi maksimuma çıkartmaktadır. Tablet bilgisayarlarda parmak, mouse'lu bilgisayarlarda imleçle yönetilen işletim sisteminin bilgisayar düğmesine basıldıktan sonra ortalama açılma süresi 8 saniyeye kadar indirilmiş durumdadır.

Bu aşamada Windows 8 yüklenirken sistem süreçlerinin ayrıca yüklenme süreleri kısaltılmış. Metro arayüzü yüklendikten sonra bir uygulamanın açılması anında denebilecek şekilde kısa sürüyor. Usb 3.0 desteği sağlayan windows 8, kullanım olarak seri ve tatminkar hızlarda bir deneyim sağlıyor.

Piyasaya Android işletim sistemi ile giren Samsung'un, Windows 8 kullanan tabletler de üretileceği söyleniyor."Windows 8 işletim sisteminin özellikleri nelerdir?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.