Windows XP Çalışmayacak mı?

Windows XP 08 nisan 2014 tarihinden itibaren microsoft tarafından kapsam dışına çıkartıldı. Yani sistemler çalışacak ama günceleme alamayacak.

Güncelleme neden çok önemli?

En başta sistem açıklarının güncelleme ile kapandığını ve sisteminizin daha stabil ve güvenli olduğunu söyleyelim. Bu yüzden güncel olmayan bir sistemde virüs, trojan ve diğer zararlıların olacağını varsayarsak kesinlikle güncel bir işletim sistemine geçmenizi öneririz.

An itibari ile dünyada en fazla xp kullanan ülkeler:

Çin - %54.79
Cook Adaları - % 72.14
Küba - % 52.93
Eritrea - % 58.25
Kuzey Kore - % 61.47
Fas - % 44.66
Norfolk Adası - % 70.18
Vietnam - % 44.33"Windows XP Çalışmayacak mı?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.