Windows Xp de Seri Port Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?

-         Öncelikle bir adet dişi RS232 D-SUB konnektör temin ediniz.

-         RS232 D-SUB konektörün 2-3, 4-6, 7-8 nolu ayaklarını şekilde görüldüğü gibi kendi aralarında kısa devre yapın.

-         Hazırlanan konektörü test etmek istediğiniz com port’a takın

-         Başlat – Tüm Programlar – Donatılar – İletişim yolundan Hyper Terminal programını çalıştırın.

-         Bağlantı adı için bir isim belirleyip tamam’ a tıklayın

-         Gelen ekranda test etmek istediğiniz com port’ u seçip tamam’ a tıklayın.

-         Bir sonraki ekranda Akış Denetimi seçeneğini yok olarak işaretleyip tamam’ a tıklayın.

-         Klavye’den herhangi bir tuşa bastığınızda ekranda görüyorsanız, denediğiniz seri port çalışıyor demektir. Not: Bu durumdayken, konektörü taktığınız com porttan çıkardığınızda, klavyeden yazdıklarınızın ekrana düşmediğini görebilirsiniz. 

D-SUM Konnektör"Windows Xp de Seri Port Sağlamlık Testi Nasıl Yapılır?" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir. Hukuk firmaları ile beraber KVKK teknik uyum danışmanlığı yapmaktadır.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.


Detaylar için: http://www.cagripolat.com