Wordpress Blogunu Hızlandırmak İçin 12 Altın Yol(2014 Edition)

 

1- Sitenizi yavaşlatan plugini bulun

Pluginler Wordpress sisteminin hem veziri, hem de kamburudur. Bu sebeple sistemde yavaş çalışan pluginleri tespit etmek gerekir. Bunun için P3 pluginini kullanmak en verimli yoldur. İndirmek için tıklayınız.

 


2- Önbellekleme(Cache) yapısını mutlaka oturtun

Wordpress veritabanını çok fazla yoran bir sistem olduğundan dolayı veritabanı önbelleği çok önemlidir. WP Super Cache eklentisi ile verimli şekilde önbelleğini kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu, cache yapısını htaccess üzerinde kurmaktır.

 

3- Sitenizi GZIP ile sıkıştırın

Sitenizin sunucu tarafında GZIP olarak sıkıştırarak ciddi performans kazancı sağlayabilirsiniz. Bunun için şuradaki makaleye göz atmanızı öneriyoruz. Sitenizde GZIP sıkıştırmanın etkin olup olmadığını ise şuradan öğrenebilirsiniz.

 

4- Görselleri sıkıştırın

WP Smush.it eklentisi ile görsellerinizi kayıpsız sıkıştırın. Bu sayede blogunuzun yüklenme süresi kısalacaktır.

 

5- Veritabanını optimize edin

Wordpress sistemini Windows yapısında düşünebilirsiniz. Oldukça esnek yapılandırılmıştın ancak sürekli optimize edilmezse veritabanı şişecektir. Windows sistemlerde belirli aralıklarla format atarak sistemi rahatlatırız. Wordpress blogunuzun veritabanında kullanıp kaldırdığınız her eklentinin kayıtları kaldığından dolayı, bu kayıtlar zamanla şişme yaratır. Bu gibi gereksiz kayıtların sürekli optimize edilerek temizlenmesi gerekiyor. Bunun için en önemli plugin ise WP-Optimize. Kesinlikle aralıklarla blogunuzdeki gereksiz ağır yükleri temizlemelisiniz.

 

6- CSS ve JS dosyalarınızı minify edin

Her bir plugin Wordpress'e farklı bir stil ve script dosyası yüklediğinden dolayı bu kodların oldukça iyi optimize edilmesi gerekir. Zaman içinde öyle bloglar gördük ve optimize ettik ki, binlerce satır CSS kodundan oluşuyor, çoğu kod birbirini tekrar ediyordu. Sadece boşluk karakterlerini kaldırmak bile %10'ların üzerinde performans artışı sağladırlar. Bu sebeple bu tip dosyaların küçültülmesi çok hayati anlam taşıyor. Bunun için Better Wordpress Minify eklentisini kurabilirsiniz.

 

7- Pingback ve Trashbackleri kapatın

Wordpress ilk çıktığında diğer Wordpress bloglarını yazınızla ilgili pinglemek çok meşhurdu. SEO için de işe yarıyordu. Sonra her şey olduğu gibi bu uygulama da amaç dışı kullanılınca artık katkısı yükünü aşar boyuta geldi. Bu özellikleri kapatarak sayfa açılış süresini küçük de olsa hızlandırabilirsiniz.

 

8- "Smile"ların otomatik olarak tanınmasının kapatılması

Wordpress :) ;) gibi karakterlerin otomatik olarak tanınıp emojiye çevrilmesine imkan veriyor. Ancak bunu yaparken, her bir yazıyı yükleme anında tarayıp, bu karakterleri kontrol ediyor. Yazıların uzunluğuna bağlı olarak ve trafiğin yoğunluğuyla paralel performansta sıkıntı yaratabiliyor. Bu kadar gereksiz bir uygulamayı kapatmak, performans artırmak için çok basit bir yol.

 

9- CSS'ler üstte, JS'ler altta olsun

Wordpress'teki CSS dosyalarınızın sitenin header bölümünde olması çok önemlidir. Çünkü tarayıcılar CSS'i işlemeden sayfayı işleyemezler. Bununla birlikte JS dosyalarınızsa mümkün olduğu kadar footer'da olmalıdır. Çünkü artık KB'larca tutan JS dosylarını başta yüklemeye çalışırken kullanıcıların beyaz ekran görmeleri, onların hemen çıkmasına etki ediyor. Bunun yerine site içeriğini göstererek sonradan JS'leri yüklemek hem performansı, hem de kullanım deneyimini geliştiriyor.

 

10- CSS Sprite kullanın

Her CSS dosyasında ayrı görseller kullanılarak işlem yapıldığında her bir görsel için ayrı request/response dönmesi gerekecek, yüklenme süresi artacak ve performans düşecektir. Bunun yerine CSS sprite kullanarak site içinde yapısal olarak kullanılan bütün görselleri tek bir görselden çağırmanız mümkün. Bu sayede HTTP isteklerinizi oldukça azaltmış olacaksınız. Bu konuyla ilgili gerekli bilgiyi SpriteMe sayfasında alabilirsiniz.

 

11- HTTP Keep Alive fonksiyonunu açmak

HTTP Keep Alive komutu 1 satırlık .htaccess komutudur. Bu kod sayesinde her bir dosyanın indirilme süresinde istemci ile sunucu makineler arasındaki alıp verilen izin sürecini aradan kaldırır. Aşağıdaki satırı .htaccess dosyanıza ekleyerek kullanabilirsiniz.

Header set Connection keep-alive

12- Dinamik sayfaları statik sayfalarla değiştirmek

Örneğin sitenizin header bölümünde bir çok Wordpress sorgusu yapıyorsunuz. Menüyü API ile çağırıyorsunuz. Menü hazırlanırken hem veritabanı sorgusu, hem sunucu istemi yapılıyor. Bunun yerine HTML şekilde menüyü uygulasak verimi oldukça artırmış oluruz.

 

BONUS:

MySQL veritabanı motorlarınızı çok UPDATE, INSERT işlemi yaptığınız tablolarda InnoDB, sürekli SELECT yaptığınız tablolarda ise MyISAM yapmanız performansınızı ciddi şekilde ivmelendirecektir."Wordpress Blogunu Hızlandırmak İçin 12 Altın Yol(2014 Edition)" Hakkında Kafanıza Takılanı Hemen Sorun

Çağrı Polat

Şu anda DEU Bilgisayar Mühendisliğinde Doktora yapmaktadır. " Kalıcı Gelişmiş Saldırılar ve Siber Güvenlik" üzerinde çalışmaktadır.


Bilgisayar Yüksek Mühendisidir. Ayrıca, Elektrik-Elektronik mühendisi ve İşletme bölümlerini bitirmiştir. Yüksek lisans tez konusu "kurumsal ağlarda sızma testleri ve önlemleri" idi.Akademik olarak da bilgi güvenliği üzerine çalışmaktadır.Kariyerinin ilk yıllarında bilgi işlem sorumluluğu, sistem destek uzmanlığı yaptıktan sonra, IT manager, IT koordinator ve son 3 yılda da kurumsal firmalara bilgi güvenliği danışmanlığı yapmaktadır Yaklaşık 12 yıllık tecrübeye sahibidir.


9 uluslararası sınavda alınmış Microsoft sistem mühendisliği güvenlik sertifikasıyla birlikte, EC Council' den eğitim alarak CEH v9 sertifikasını almıştır. MCSE, CEH ve bilgi güvenliği başlıklarında bireysel ve kurumsal eğitimler ve seminerler vermektedir.


ISO27001:2013 BGYS konusunda baş denetçilik, eğitmenlik ve danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca Bilirkişilik ve Kamulaştırma Bilirkişilik yetkilendirme belgesi sahibidir.


Ayrıca İzmir ve Ege Bölgesinde "Bilgi Güvenliği", "Siber Güvenlik" ve "Kişisel Bilgi Güvenliği" vb. başlıklarında Üniversiteler, Belediyeler, Meslek Odaları, baro, STK ve kamu kurumlarına özel farkındalığı artırmak amacı ile ücretsiz seminerler ve eğitimler vermekte, etkinlik ve çalışmalar yapmaktadır. 16 ay gibi bir sürede 60 civarı etkinliğe çıkmıştır.